Nawierzchnie bezpieczne, ogrodowe. Wyposażenie obiektów sportowych

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Kontakt z nami

Produkty bezpieczne nawierzchnie to rozwiązania, które są szczególnie potrzebne na placach zabaw czy boiskach sportowych. Niewątpliwie place zabaw to miejsca, w których dzieci w ferworze zabawy często nie zwracają uwagi na własne bezpieczeństwo. Dlatego bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw to przede wszystkim taka, która będzie skutecznie amortyzowała upadki, a jednocześnie nie powodowała urazów i większych kontuzji. Zgodnie z obecnie obowiązującą normą PN-EN 1176-1 na placu zabaw mogą być stosowane bardzo różne typy nawierzchni bezpiecznych, przede wszystkim nawierzchnie sypkie o właściwej wielkości ziarna m.in. kora, wióry, piasek albo żwir. Często także wybiera się nawierzchnie syntetyczne, nawierzchnia z granulatu gumowego lub glebę np. na boiska sportowe w tym również na place zabaw.

Odpowiednie przygotowanie nawierzchni na plac zabaw nie tylko skutecznie amortyzuje upadki, ale pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dzieci. Bezpieczne podłoże na plac zabaw umożliwia także użytkowanie placu zabaw, nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych np. dzięki zainstalowaniu systemu odwodnienia. Ponadto nawierzchnie bezpieczne pełnią także funkcję estetyczną na placu zabaw, co jest najlepszą wizytówką dla zarządcy i administratora. Jednak najważniejsze funkcja, jaką spełnia nawierzchnia bezpieczna to zapobieganie urazom, dzięki tłumieniu energii uderzenia.

Bezpieczne nawierzchnie.
Nawierzchnie bezpieczne.

Bezpieczne nawierzchnie na place zabaw

 

Plac zabaw to szczególne miejsce, gdzie nie tylko urządzenia zabawowe, ale także nawierzchnie muszą spełniać określone wymagania bezpieczeństwa. W obowiązującej normie PN-EN 1177, która bezpośrednio odnosi się do bezpiecznych nawierzchni, które musi posiadać każdy plac zabaw, stosuje się tzw. kryterium urazu głowy, jakie wyrażane jest w centymetrach. Wartość tego kryterium oznacza maksymalną wartość upadku, przy jakiej uderzenie głową o podłoże nie spowoduje utraty życia. Niniejsze kryterium stosuje się do różnych rodzajów podłoża, jakie stosowane jest na placach zabaw.

Projektując odpowiednio bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw, przede wszystkim trzeba brać pod uwagę parametr, który określany jest wysokością swobodnego upadku. Chodzi o maksymalną wysokość w pionie od miejsca podparcia ciała do najniżej położonego punktu upadku. Właśnie na podstawie tej wartości można prawidłowo wyznaczyć strefę bezpieczeństwa dla wszystkich urządzeń. Ponadto stosowanie nawierzchni posiadającej odpowiedni HIC, to także elementy i kwestie, które należą do producenta.

 

Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw — nie tylko bezpieczna

 

Planując wykonanie wysokiej jakości nawierzchni w danym miejscu, takie jak plac zabaw ważne jest, aby odpowiednio dobrać rodzaj nawierzchni. Chodzi tutaj głównie o dostosowanie nawierzchni do wspomnianej zależności od krytycznej wysokości upadku HIC. Niemniej w zależności od wysokości norma zawsze zaleca zastosowanie najlepiej pasującej nawierzchni do występujących okoliczności, tj. duże nasłonecznienie, a więc odporność na promienie UV.

Oczywiście nie tylko na placach zabaw wymagane są bezpieczne nawierzchnie. Coraz częściej instalowane są one także wokół basenów, albo wokół domów, aby podwyższyć standard bezpieczeństwa. Ilość różnych materiałów, jakie wykorzystywane są do tworzenia takich nawierzchni, jest niezliczona. Między innymi wykorzystuje się nawierzchnie z granulatu epdm, które gwarantują trwałość i wytrzymałość na długie lata.

Jednak pomijając główną funkcję nawierzchni bezpiecznych, posiadają one także inne wartościowe aspekty. Zatem jeśli chodzi o nawierzchnię syntetyczne, to w ofercie większości sklepów dostępne są w niezwykle szerokim zakresie kolorystycznym. Pozwala to na łączenie ich na wiele sposób, a wszystko w zależności od wizji i pomysłowości projektanta. Wybór takiej nawierzchni często zwiększa estetykę np. ogrodu czy placu zabaw.

Wyposażenie obiektów sportowych.
Nawierzchnie ogrodowe.

Nawierzchnie ogrodowe

 

Przydomowy ogród to miejsce, które zapewnia dzieciom wiele świetnych form spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dlatego musi być właściwie przystosowany do ich aktywności. Pomysłów dzieciom nie brakuje, a więc żeby nie doszło do nieszczęśliwego zdarzenia, warto zadbać przede wszystkim o odpowiednią nawierzchnię. Powinna być ona nie tylko antypoślizgowa, ale wykończenie powierzchni musi być wykonane z miękkich materiałów. Dobrym rozwiązaniem będą nawierzchnie syntetyczne, ale także maty na tarasy, których układanie, jak i utrzymanie jest niezwykle proste. Ponadto decydując się na bezpieczne nawierzchnie w przydomowym ogrodzie, stawia się na trwałość, ponieważ są one bardzo odporne. Charakteryzują się także stabilnością zamontowanych na nawierzchni urządzeń m.in. urządzeń zabawowych dla dzieci lub sprzętu na siłownie.

 

Wyposażenie obiektów sportowych

 

Wyposażenie obiektów sportowych to niewątpliwie odpowiedzialna kwestia, która powinna zostać powierzona profesjonalistom. Każdy administrator takiego obiektu zdaje sobie sprawę, że zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, zgodnie z obowiązującymi normami jest pierwszorzędną kwestią. Począwszy od dokonania dokładnych pomiarów i rozmieszczenia urządzeń, ważne jest zadbanie o nawierzchnie, które muszą spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa i najwyższe standardy. Nawierzchnie bezpieczne zarówno na place zabaw, przydomowe ogrody, a także do obiektów sportowych to kwestia najważniejsza.

Jesteś zdecydowany?

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.
Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie,
dostosowując się do jego potrzeb.